Dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
A. Dofinansowanie przyznawane osobom niepełnosprawnym na zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004r. w sprawie limitu cen dla wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach, oraz limitu cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych (Dz. U.275 poz.2732).
B. Aby ubiegać się o dofinansowanie należy złożyć poprawnie wypełniony wniosek oraz załączniki:
- kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub równoważne (określające grupę inwalidzką, niezdolność do pracy, niezdolność do samodzielnej egzystencji), w przypadku dzieci do lat 16 – orzeczenie o zaliczeniu dziecka do osób niepełnosprawnych,
- oświadczenie o dochodach*,
- RODO,
- kopia zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, potwierdzona za zgodność z oryginałem przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie, (w przypadku faktury pro forma lub oferty cenowej/ kosztorysu bez wypełnionej rubryki „Kwota zapłacona przez ubezpieczonego”),
- Faktura za zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych wystawiona na osobę niepełnosprawną, dziecko niepełnosprawne, jego rodzica (prawnego opiekuna),wyszczególniająca kwotę opłaconą przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotę udziału własnego wnioskodawcy lub
- Faktura pro-forma lub oferta cenowa/ kosztorys wystawiona na osobę niepełnosprawną, dziecko niepełnosprawne, jego rodzica (prawnego opiekuna) wyszczególniająca kwotę opłaconą przez Narodowy Fundusz Zdrowia ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotę udziału własnego wnioskodawcy.
*Do dochodu wlicza się m.in.: przychody podlegające opodatkowaniu, dochód z działalności gospodarczej/ rolniczej, renty, emerytury, zasiłki chorobowe, alimenty na rzecz dzieci, stypendia określone w przepisach o systemie oświaty, dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zaliczkę alimentacyjną.
Szczegółowy wykaz zawarty jest w art. 3 pkt. 1 Ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 390, 658, 852, 1429).
UWAGA: o dofinansowanie ze środków Funduszu mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Informacja o wysokości przeciętnego wynagrodzenia jest dostępna w Monitorze Polskim, na stronie internetowej GUS lub w Ośrodku Pomocy Społecznej (pok.101 i 112).
Druki do pobrania: