Program „Korpus wsparcia Seniorów” - edycja 2024
MODUŁ II
CEL PROGRAMU
Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.
Usługa wsparcia w ramach MODUŁU II tzw. „Opieka na odległość” wykorzystuje pojawiające się wciąż nowe technologie. Obecne rozwiązania dają możliwość m.in. monitorowania samopoczucia osób starszych przez ich bliskich, nawet jeśli przebywają oni w odległym miejscu. Rozwiązania te pozwalają osobom starszym czuć się bezpieczniej oraz być bardziej samodzielnymi, a w razie potrzeby szybko powiadomić bliską osobę czy też służby ratunkowe o kryzysowej sytuacji, w jakiej się znaleźli.
„Opieka na odległość” to idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
W ramach programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w następujące funkcje:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą, w której przewidujemy dyżury ratownika medycznego lub opiekuna medycznego lub pielęgniarki
ADRESACI
Program skierowany jest do Seniorów w wieku 60 lat i więcej, zamieszkujących miasto Chorzów, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Rekrutacja do Programu rozpocznie się 17 czerwca 2024 r.
Program realizowany jest do 31 grudnia 2024 r.
Przewiduje się, że z MODUŁU II skorzysta około 30 osób.
SPOSÓB ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU
Osoby w wieku 60 lat i więcej chcące wziąć udział w MODULE II Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” zapraszamy:
- osobiście do Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Racławickiej 19, pokój nr 326 lub 325
- do kontaktu telefonicznego pod numerem tel. 32 771 63 87 lub 32 771 63 26.
Mechanizm realizacji Modułu II:
Krok 1.
Złożenie dokumentacji zgłoszeniowej do udziału w Programie w Module II w zakresie wyposażenia w tzw. „opaskę bezpieczeństwa” wraz z obsługą systemu u wybranego realizatora usługi.
Krok 2.
Weryfikacja dokumentów zgłoszeniowych do udziału w Programie w MODULE II pod kątem spełnienia kryteriów warunkujących udział w Programie w MODULE II.
Krok 3.
Utworzenie listy osób zakwalifikowanych do Programu oraz listy rezerwowej. O zakwalifikowaniu Kandydata do udziału w Programie w MODULE II decyduje data złożenia kompletnych dokumentów zgłoszeniowych.
Krok 4.
Poinformowanie osób wnioskujących o udział w Programie w MODULE II o wynikach rekrutacji zgodnie z preferowaną formą kontaktu podaną w formularzu zgłoszeniowym.
Krok 5.
Zawarcie umowy/porozumienia przekazania uczestnikowi Programu tzw. „opaski bezpieczeństwa” wraz z obsługą systemu u wybranego realizatora usługi.
Krok 6.
Przeprowadzenie szkolenia Uczestnika Programu w zakresie użytkowania tzw. „opaski bezpieczeństwa”.
Krok 7.
Realizacja i koordynacja programu w ramach MODUŁU II.
SENIOR NIE PONOSI ODPŁATNOŚCI ZA USŁUGI ŚWIADCZONE W RAMACH MODUŁU II
Formularz zgłoszeniowy Korpus wsparcia seniorów - edycja 2024